Thursday, May 26, 2016

Yorum yok

iframe kodu iframe nedir ve iframe cesitleri

iframe cesitleri ve iframe kodu


Iframe nedir

Iframe sayfa icerisinde baska bir sayfayi html kod  yardimiyla istedigimiz boyut ve yerlesimle goruntulemektir. Bir diger adiylada frame(Internal-İç Frame).

Iframe cesitleri

  1. yüksekliği içeriği ve çözünürlüğe göre otomatik iframe
Sayfayı tümüyle görüntüler, örnek olarak bir oyun veya video stabil iframe ile görüntülenir. Sayfayı standart görüntüler abcak sayfamız üzerinde genişlik ve yüksekliği ayarlaya biliyoruz bunu: width="300" height="300" kısmından ayarlamamız mümkün.

kod:
 <!--webilgici.blogspot.com.tr kod başlangici-->
<iframe name=kodbul src=http:// url buraya width=300 height=300 frameborder=0 scrolling=auto></iframe>

     2.sayfa içerisinde belirli bir yeri görüntülemek için iframe

Bu iframe kodunda ise sayfa içerisinde hedef kaynağında görüntülenmesini istediğimiz bölümü ayarlayarak kullndığımız bir iframe kodudur, sadece istediğimiz kısmın görüntülenmesi için kullanırız . Kod kullanımı şöyle:
top:-200px ve left:-500px kısmıyla sayfa içerisinde istediğimiz kısmı seçiyoruz, çerçeve kısmı içinse width:300px; height:400px;" seçeneklerini değiştirerek kullanıyoruz.

kod: 
 <!--www.webilgici.tr.gg başlangıç-->
<div style="position:absolute; overflow:hidden; width:300px; height:400px;border:1px solid #999;"><IFRAME style="top:-200px;left:-500px;position:absolute" name="w.b" src="http:// url buraya /" width="300" height="400" scrolling="no" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" ></IFRAME>
<div>
<div align="right" style="position:absolute;bottom:0px;right:0px;z-index:5000;">&nbsp;</div>
</div>
</div>

Kod kullanımı gayet basit ve google dizini açısından zararlıdır kullanılması tavsiye edilmez.

0 yorum:

Post a Comment